Головна » Файли » Плани-конспекти » 6 клас

План місцевості. Умовні знаки.
06.11.2013, 00:56
Тема: План місцевості, умовні знаки, визначення напрямків. 
Мета: сформувати в учнів первинні знання про план місцевості, умовні топографічні знаки, визначення напрямків; розвивати вміння учнів читати план місцевості, проводити порівняльний аналіз шляхом виявлення відмінностей в зображенні місцевості на малюнку, аерофотознімку і плані, орієнтуватися на плані місцевості. 
Обладнання: атласи, підручники, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований. 
Хід уроку 
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів. 
  Одна китайська мудрість говорить «Не бійся, що не знаєш, бійся, що не навчишся» (слайд 1). А ми з вами навчимося знати, вміти та використовувати ці вміння і знання у практичній діяльності. Давайте пригадаємо які є способи зображення місцевості? (малюнок, фотографія, аерофотознімок, знімок з космічного супутника, карта, план місцевості (топографічний план).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. 
              Сьогодні ми приступаємо до вивчення нової теми «План місцевості. Умовні знаки». Знання цієї теми згодяться вам в майбутньому. Кожен з вас здобуде професію. Хтось будуватиме нові заводи, житлові будинки, прокладатиме шляхи сполучення, плануватиме розміщення посівів, пасовищ. А для цього треба мати зображення місцевості. (слайд 4). Для створення топографічних планів використовують сучасну техніку (гелікоптери, літаки, супутники). (слайд 5). 
  
мал.1. Літак М-101Т "Сокіл" – призначений для зйомки місцевості (http://www.gisa.ru). 
В результаті ми отримуємо аерофотознімок місцевості, який необхідно вміти дешифрувати. Давайте потренуємось розпізнавати географічні об’єкти на таких знімках (слайд 6,7).
Тренажер « Дешифруємо аерофотознімок місцевості». 
Тренажер « Склади план місцевості». 
ІV. Вивчення нового матеріалу. 
     Уявіть, що ви йдете в похід далеко від міста. Вам потрібно приготуватися до умов невідомої місцевості, в якій ви ніколи не були, потрібно продумати, яке спорядження, який одяг узяти, можливо – підготуватися до переходу річки, яру і т.д. Інформацію про район ви можете отримати, прочитавши карту. Розглянемо аерофотознімок і топографічний план однієї і тієї ж місцевості (слайд 8).
  
Яке зображення нам дає повнішу інформацію про географічні об'єкти? Яким виглядом зображення зручніше користуватися, щоб зробити прогулянку по місцевості? Тепер нам необхідно детальніше познайомитися з тими особливостями, які відрізняють топографічний план від аерофотознімка. Перед вами два зображення: супутниковий знімок і план місцевості. Використовуючи малюнки і порівнявши їх, знайдіть межі схожості і відмінності та заповніть таблицю «Особливості зображення місцевості» (слайд 8, табл.). 
Особливості зображення місцевостіПлан місцевостіЗнімок з супутника
Вигляд зверху++
Можна дізнатися назву населеного пункту, річки, озера і т.д.+-
Можна визначити вид рослинності, назву порід дерев+-
Зображені всі видимі об"єкти-+
Зображені тільки важливі об"єкти+-
Можна визначити сторони горизонту+-
Об"єкти зображені умовними знаками+-

 Підведемо підсумок – що ж таке топографічна карта або план місцевості? (слайд 9).
Запис визначення поняття «План місцевості» в зошит. 
   План місцевості або топографічний план (від латів. «планум» - плоскість) – зображення на плоскості невеликої ділянки земної поверхні в зменшеному вигляді за допомогою умовних знаків. Для того, щоб працювати з топографічним планом, потрібно уміти його читати. «Азбукою» топографічного плану є умовні знаки. Умовні знаки, використовувані для побудови планів місцевості, однакові для всіх країн світу, що полегшує їх використання навіть при незнанні мови. Умовні знаки – позначення, вживані на картах або планах для зображення різних об'єктів і їх кількісних і якісних характеристик. Іншими словами, умовні знаки, позначають предмети на плані і схожі на ці предмети. Про що можна дізнатися, користуючись даним планом місцевості? (слайд 10). 
     Топографічні умовні знаки прийнято розділяти на: масштабні (або площадні), позамасштабні, лінійні і пояснюючі (слайд 11). 
      Масштабні, або площадні умовні знаки служать для зображення таких топографічних об'єктів, що займають значну площу і розміри яких в плані можуть бути виражені в масштабі даної карти або плану. Площадковий умовний знак складається із знаку кордону об'єкту і знаків, що заповнюють його, або умовного забарвлення. Контур об'єкту показується точковим пунктиром (контур лісу, лугу, болота), суцільною лінією (контур водоймища, населеного пункту) або умовним знаком відповідного кордону (канави, загорожі). Заповнюючі знаки розташовуються усередині контура в певному порядку (довільно, в шаховому порядку, горизонтальними і вертикальними рядами). Площадні умовні знаки дозволяють не лише знайти розташування об'єкту, але і оцінити його лінійні розміри, площу і контури. 
        Позамасштабні   або значкові умовні знаки ( слайд 12) використовуються для передачі об'єктів, що не виражаються в масштабі карти. Ці знаки не дозволяють судити про розміри змальовуваних місцевих предметів. Положенню предмету на місцевості відповідає певна точка знаку. Це можуть бути окремі споруди, наприклад, заводи, мости, родовища корисних копалини і ін. Інколи значкові умовні знаки нагадують силует якого-небудь об'єкту, наприклад, спрощений малюнок літака показує аеродром, а намети — кемпінг. 
            Лінійні умовні знаки (слайд 13) призначені для зображення протяжних об'єктів на місцевості, наприклад залізні і автомобільні дороги, просіки, лінії електропередач, струмки, кордони та інші. Вони займають проміжне положення між масштабними і позамасштабними умовними знаками. Довжина таких об'єктів виражається в масштабі карти, а ширина на карті – поза масштабом. Зазвичай вона виходить більше ширини змальовуваного об'єкту місцевості, а його положенню відповідає подовжня вісь умовного знаку. Лінійними топографічними умовними знаками зображаються також горизонталі.
     Пояснюючі умовні знаки (слайд 14) застосовуються в цілях додаткової характеристики місцевих предметів, що показуються на карті. Наприклад, довжина, ширина і вантажопідйомність моста, ширина і характер покриття доріг, середня товщина і висота дерев в лісі, глибина і характер грунту, броду і так далі. Різні написи і власні назви об'єктів на картах також носять характер пояснення; кожна з них виконується встановленим шрифтом і буквами певного розміру. Детальніше розглянемо пояснюючі умовні знаки (слайд 15). 
V.Закріплення нових знань і умінь учнів.
Тепер примінимо теоретичні знання на практиці. Необхідно виконати ряд завдань.
Завдання 1. Перечисліть всі обʼєкти, які зустрінуться на шляху туристки, по вказаному маршруту (слайд 16).
Завдання 2. Тренажер «Виправляємо план місцевості». Необхідно знайти 10 помилок, які зробили учні, складаючи план місцевості (слайд 17). Завдання 3. «Знайдіть пару» (слайд 18). 
Завдання 4. Виберіть потрібний умовний знак (слайд 19-32).
Завдання 5. «Прочитай листа»Діти 6-В класу написали лист за допомогою умовних знаків. Необхідно перекласти його (слайд 33, 34). 
VІ. Вивчення нового матеріалу.
Бліц-опитування.
 1. Які є основні сторони горизонту?
 2. Які є проміжні сторони горизонту? 
Пояснення учителя. Для того, щоб дізнатися, де розміщені об’єкти, необхідно вміти визначати напрямки на плані місцевості. Напрямок на північ вказує стрілка біля бічної рамки плану (слайд 35). Знаючи напрямок на північ можна з будь-якої точки плану, як і на місцевості, визначити інші сторони горизонту. При визначенні розташування об’єктів ураховують їх положення щодо більшої території. 
Тренувальні вправи (слайд 36). 
• В якому напрямку розміщене джерело відносно озера Тихого?
 • В якому напрямку розміщене озеро Тихе відносно м.Новограда?
VІІ. Закріплення нових знань та вмінь.
Завдання 1. Допоможіть туристу визначити напрямок руху (слайд 37). 
Завдання 2. Намалюй цифру за даною легендою (слайд 38). 
а) 3 клітинки на зх.; б) 3 клітинки на пд.; в) 1 клітинка на пн-сх.; г) 1 клітинка на сх.; д) 1 клітинка на пд-сх.; е) 2 клітинки на пд.; є) 1 клітинка на пд-зх.; ж) 1 клітинка на зх.; з)1клітинка на пн.-зх. 
Відповідь: 5. 
Додаткове завдання 1. Уважно вивчіть фотографію і план місцевості. Дайте відповідь на питання (слайд 40).
• Чи можна по фотографії визначити, яка найближча мета школярів-туристів?
 • Чи можна за планом місцевості визначити, що туристи направляються в сторону с.Сонино, де вони зможуть відпочити? 
• Які угіддя займають більшу частину території, зображеної на плані? 
Додаткове завдання 2. Топографічний диктант (слайд 41, роздатковий матеріал, взаємоперевірка).
VІ. Підсумок уроку. 
VІІ. Завдання додому.
1. §9, вивчити умовні знаки в атласі. 
2. Скласти за допомогою умовних знаків розповідь.
Використані ресурси: 
1. Бойко В.М., Міхелі С.В. Загальна географія: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закладів. – К.: Пед.преса, 2006.- 272с.: іл., карти.
 2. Герасимова Т.П., ГрюнбергГ.Ю., Неклюкова Н.П. Фізична географія: Підруч. для 6 кл. середн. шк.: Пер. з рос.-2-ге вид.- К.: Освіта, 1993.- 160с.: іл. 
 3. Уроки географии Кирилла и Мефодия. 6 класс. Виртуальная школа Кирилла и Мефодия. [Электрон. ресурс]. – М.: ООО «Кирилл и Мефодий», 2004. – СD-диск. 
 4. Гільберг Т.Г. Практикум для 6 кл. 
5. festival.1september.ru/articles/588474/ Мартышкова М.А. Презентация «Путешествие в топографию». 
6. http://www.it-n.ru . Передельская Т.В. Презентация «План местности».
Категорія: 6 клас | Додав: natashenka
Переглядів: 6055 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0