Головна » Файли » Плани-конспекти » 8 клас

Тектонічна будова України
06.11.2013, 01:02
Тема: Тектонічна карта України. Характеристика основних тектонічних структур. Взаємозв’язок основних форм рельєфу з тектонічними структурами. 
 Мета: поглибити та систематизувати знання про внутрішню будову земної кори; сформувати первинні знання про тектоніку як науку і вивчити основні тектонічні структури України; сформувати первинні практичні навички роботи з тектонічною картою у пошуках закономірностей розташування основних тектонічних структур України. 
Обладнання: тектонічна і фізична карта України, атлас України, підручник. 
 Тип уроку: комбінований. 
 Хід уроку 
 І. Організаційний момент.
 ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
1. Що вивчає наука тектоніка? Яка відмінність між поняттями «літосфера» й «земна кора»?
 (Літосфера – це тверда оболонка Землі, яка включає земну кору і верхню мантію. Нижньою межею літосфери є астеносфера – в’язкий шар у верхній мантії, над яким відбуваються горизонтальні і вертикальні рухи частин літосфери. Середня потужність літосфери під материками 400 км, під океанами 200 км. Сучасні дослідження показали, що шар астеносфери є не суцільним. Земна кора – верхня частина літосфери, обмежена знизу так званою «поверхнею Мохоровичича (Мохо)», яка відділяє земну кору від мантії і фіксується зміною швидкості проходження сейсмічних хвиль.)
 2. У чому полягає сутність теорії літосферних плит? 
3. Які вам відомі тектонічні структури?
 4. Що таке платформа? 
5. Що таке складчаста область? 
6. Як позначаються форми рельєфу на фізичній карті України? 
 ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів. 
            Погляньте на фізичну карту України. Ось гори, а ось - рівнини. Чому вони саме тут утворилися? Вивчаючи тектонічну будову країни, ми зможемо дати відповіді на це питання. 
ІV. Вивчення нового матеріалу. 
 1. Тектонічна карта України. 
         Тектонічна карта – це тематична карта, на якій показано межі тектонічних структур та зазначено складчастості, під час яких вони сформувалися. 
 2. Основні тектонічні структури.
        Тектонічні структури – це великі ділянки земної кори, що обмежені глибинними розломами. Будову й рухи земної кори вивчає геологічна наука тектоніка. Як ви вже знаєте, найбільшими тектонічними структурами є платформи і рухомі пояси. Платформа – це відносно стійка ділянка земної кори з досить плоскою поверхнею, що лежить на місці зруйнованих складчастих споруд. Вона має двошарову будову: знизу залягає кристалічний фундамент, складений давніми твердими породами, над ним – осадовий чохол, утворений молодшими відкладами. На платформі виділяють щити і плити. Щит є припіднятою аж до земної поверхні ділянкою кристалічного фундаменту платформи. Осадовий чохол на ньому є малопотужним і не суцільним. Плита – це ділянка платформи, де фундамент занурений на глибину і всюди перекритий осадовим чохлом. Рухомий пояс – це видовжена ділянка земної кори, в межах якої тривалий час відбувалися давні й продовжуються сучасні рухи земної кори. 
Робота в зошиті 
Графічне відображення періодів розвитку тектонічних структур і відповідних їм форм рельєфу в межах рухливого поясу. 
 ─ У межах рухливого поясу упродовж історії розвитку тектонічних структур і відповідних їм форм рельєфу спостерігалися такі послідовні періоди: 
 Періоди розвитку тектонічних структур у межах рухливого поясуЯкі форми рельєфу відповідають  Схематичні рисунки
Розширення і опусканняУлоговини морів і океанів
Стиснення, складкоутворення і підняття  Гірські системи, передгірні прогини і міжгірні западини
 Відносний тектонічний спокійРуйнування гірських систем, утворення рівнин

       У рухомому поясі розрізняють складчасті споруди, крайові (передгірні) прогини. На території України поширені також такі тектонічні структури, як западини – глибоко увігнуті ділянки земної кори, заповнені осадовими та вулканічними товщами. Западини поширені як на платформах, так і в рухомих поясах, а також у зонах їх стикування. Карпатська складчаста система, що знаходиться на крайньому заході країни, є складовою більшої структури – Альпійської складчастої області. Тривалий геологічний розвиток і прояв горотвірних процесів кількох епох спричинили дуже складну будову системи, поширення потужних товщ порід різного походження і віку. Поряд з відносно молодими осадовими відкладами (пісковиками, глинами, глинистими сланцями) система складена докембрійськими гнейсами, гранітами, кварцитами, кристалічними сланцями. Осьовою її частиною є Карпатська складчаста споруда. В ній багатокілометрова товща осадових порід зім'ята у складки, які часто розірвані та зміщені. Вони насунуті у північно-східному напрямку на прилеглий Передкарпатський прогин. Прогин заповнений осадовими породами (потужністю до 4,5 км) і є зоною стикування Карпатської системи із Східноєвропейською платформою. На південному заході до складчастої споруди прилягає Закарпатська западина, що є частиною Середньодунайської западини. Вона складена товщами осадових і вулканічних порід, які утворилися в результаті проникнення магми вздовж ліній розломів. Складчасто-брилова споруда Гірського Криму займає південь Кримського півострова. Західна і південна її частини занурені під дно Чорного моря. Споруда утворена осадовими і вулканічними породами. Її складки порушені численними скидами, зсувами і насувами. Чорноморська западина, яка займає найбільш глибоководну частину Чорного моря, є залишком давнього прогину – моря Тетіс. Земна кора під нею здебільшого океанічного типу (тобто не має гранітного шару).
 Завдання 1. Нанести на контурну карту «Тектонічна будова України» тектонічні структури, в межах яких лежить територія України.
  Завдання 2. Проблемне питання: «Де і чому відбуваються землетруси?»( подається для ознайомлення). Схематично зобразити механізм виникнення землетрусів: різнонаправлені горизонтальні рухи – у межах зони Вранча (      ) і Закарпатської зони (       ); різнонаправлені вертикальні рухи – у межах Кримсько-Чорноморської (       ) і Південно-Азовської (         ) зон підвищеної сейсмічної активності. 
Учні знаходять місця розташування названих зон на тектонічній і фізичній картах. 
 ІІІ. Закріплення нових знань і вмінь учнів.
 Робота з картою.
 1. Які платформи лежать в основі території України?
 2. Назвіть тектонічні структури в межах Східноєвропейської платформи. 
3. Де розташовані складчасті системи?
 4. Які тектонічні структури охоплює Карпатська складчаста система?
 5. У межах якої тектонічної структури знаходиться територія нашої області? 
Гра «Вірю – не вірю»
 1. Чи вірити ви, що у межах платформи відбуваються інтенсивні тектонічні рухи? 
2. Чи вірити, ви, що частина території України відноситься до Альпійсько-Гімалайського рухливого поясу? 3. Чи вірити ви, що фундамент Українського щита перекритий потужним чохлом осадових порід? 
4. Чи вірити ви, що територія України розташована у межах однієї платформи – Східноєвропейської? 
5. Чи вірити ви, що у Кримських горах можуть виникати землетруси? 
6. Чи вірити ви, що на платформі можуть відбуватися тектонічні рухи?
 7. Чи вірити ви, що розташування основних форм рельєфу значною мірою залежить від тектонічної будови території?
 V.Підсумки уроку.
 1. Тектонічна структура має значний вплив на розташування великих форм рельєфу.
 2. Територія України формувалася протягом багатьох геологічних епох, тому має складну тектонічну будову, а тектонічні структури дуже розрізняються як за часом утворення, так і за розмірами та іншими особливостями. 
3. Найбільшими тектонічними структурами у межах України є: давня (докембрійська) Східноєвропейська платформа і Середземноморський рухомий пояс.
 4. На Східноєвропейській платформі розрізняють Український щит, Волино-Подільську плиту, Галицько-Волинську, Дніпровсько-Донецьку та Причорноморську западини, Воронезький кристалічний масив.
 5. Основними структурами в Середземноморському рухомому поясі є Карпатська складчаста система та складчасто-брилова споруда Гірського Криму, які сформувалися в альпійську епоху гороутворення.
 6. На території України також розташовані давня (герцинська) Донецька складчаста споруда та молоді (післягерцинські) Скіфська й Західноєвропейська платформа. 
7. Середземноморський рухомий пояс є зоною сучасної сейсмічної активності. 
 VI. Домашнє завдання: 
- опрацювати текст параграфу.
 Використані ресурси: 
1. Булава Л. М. Фізична географія України. 8 клас. Дидактичні матеріали для формування предметної компетентності учнів. Методичний посібник для вчителів. — Харків: Видавнича група "Основа”, 2009. — Частина 1. - 90 с.; частина 2. – 112 с. 
2. Довгань Г.Д. Фізична географія України. 8 клас:Дидактичні матеріали до уроків. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2003. – 160с. – (Дидактика). 
3. Фізична географія України. 8 клас: Посібник для вчителя/ Г.Д.Довгань, Н.Я.Кругла, М.Я.Пшенична, В.О.Соловйов. - Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2002.- 272с. – (На допомогу вчителю) 
4. http://moygeo.ru/-
Категорія: 8 клас | Додав: natashenka
Переглядів: 6342 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0